فقط اسم بالی کافی است تا آدم را یاد بهشت بیندازد؛ جزیره‌ای در اندونزی که یک کارت پستال زنده و یکی از محبوب‌ترین مقصدهای ساحلی گرمسیر در کل دنیا است. برای اینکه به این بهشت افسانه‌ای سفر کنید، جزیره‌ی بالی با این‌که مساحت چندانی ندارد، از چند تا شهر کوچک و به‌هم چسبیده تشکیل شده که بزرگترین و مهم‌ترین‌ آن‌ها، دنپاسار در جنوب جزیره است. دنپاسار یک فرودگاه بین‌المللی دارد که بیشتر توریست‌ها از طریق همین فرودگاه به این شهر می‌رسند.

دیدنی های بالی

دیدنی‌های بالی طبیعی‌ و از جنس دریا و ساحل‌اند: لذت بردن از آفتاب طلایی روی ماسه‌های سفید، غواصی کنار مرجان‌ها لا به لای جانداران استوایی و گردش در جنگل‌های سبز و انبوه. آب و هوای گرم بالی و سواحل متعددش، امکان هر گونه تفریحات آبی را فراهم می‌کند؛ اسکی روی آب، غواصی، شنا و قایق‌سواری از این دسته هستند.

اگر در یکی از هتل‌های ساحلی اقامت داشته باشید، می‌توانید از امکانات ساحل اختصاصی هتل خودتان استفاده کنید؛ مثلا سانور یکی از مناطق ساحلی بالی است که هتل‌های لوکس و گران‌قیمتی هم دارد. در غیر این‌‌صورت می‌توانید به یکی از سواحل بوکیت، در جنوب دنپاسار، یا ساحل جیمبارا بروید. به همه این‌ها معبدهای رمزآلود، رقص‌های زیبای آیینی و تمرینات روح‌بخش یوگا را هم اضافه کنید.

بعد از آن همه حمام آفتاب، ورزش‌های آبی، اسپا و تورهای طبیعت‌گردی، وقت چشیدن غذاهای بالی می‌رسد. غذاهای اندونزی، پر از ادویه و طعم‌دهنده‌های جورواجور هستند. غذای سنتی بالی، برنج یا نودل سرخ شده همراه با میگو، ماهی و سبزیجات است که با سرکه یا لیمو سرو می‌شود. یک‌جور مرغ کباب‌شده هم در بالی درست می‌کنند که مزه‌ی تند خوبی دارد؛ مرغ را با چوب‌های درخت لیمو به سیخ می‌کشند و در سس مخصوصی می‌غلتانند و روی آتش قرار می‌دهند؛ شاید تنها غذای دنیا باشد که سیخ آن هم خوردنی است.کباب ساتای روی سیخ‌های چوبی همراه سس مخصوص و ناسی کاپور را که برنج و جوجه تند است حتما امتحان کنید.

چرا بالی؟

لا به لای مرجان‌ها و آبزیان استوایی بالی، شنا کنید.

در جنگل‌های انبوه استوایی گم شوید.

در معبدهای رمزآلود آسیایی، یوگا تمرین کنید.

در یک اسپای لوکس، ماساژ حرفه‌ای بگیرید.

یک شب را تا صبح در ساحل بالی بیدار بمانید. خوشمزه‌ترین غذاهای آسیایی را کنار دریا بچشید.

آب و هوای بالی

آب و هوای گرمسیری، بالی را به بهشت مسافران تبدیل کرده؛ بیشتر سال، روزها با دمایی بین ٢٠ تا ٣٠ درجه‌ی سانتی‌گراد مطبوع و آفتابی‌اند. از بین دی تا فروردین، بادهای موسمی غربی باعث باران‌های سیل‌آسا و رطوبت بالا می‌شوند؛ با این حال، معمولا روزها هوا آفتابی هستند و فقط شب‌ها باران‌های زودگذری می‌بارد.

اما توریست‌ها کمتر این تاریخ را برای سفر به بالی انتخاب می‌کنند و بیشتر تابستان‌ها سراغ بالی می‌روند. از تیر تا مهر رطوبت هوا کم می‌شود و سرِ شب، هوا خنک است. بهترین وقت سفر به بالی هم تابستان است که بازار گردشگری حسابی داغ می‌شود و شهر شلوغ..

. باران‌های سیل‌آسای زمستان‌ها را که نادیده بگیریم، هر وقتی در سال برای سفر به بالی مناسب است. آب‌ و هوای گرمسیری این جزیره با روزهای آفتابی و شب‌های خنک، بالی را شهر چهارفصل توریست‌ها کرده.